דף הבית » בחירות הגולשים » כמה זמן כדאי לחכות לפני בדיקת איידס?

כמה זמן כדאי לחכות לפני בדיקת איידס?

השאירו פרטים ונחזור מיד:

. כמה זמן כדאי לחכות לפני בדיקת איידס?

מהי בדיקת איידס?

בדיקת איידס היא בדיקה רפואית המשמשת לאיתור נוכחות של נוגדנים לנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV). HIV הוא הנגיף הגורם לתסמונת הכשל החיסוני הנרכש (איידס). איידס הוא מצב חמור ומסכן חיים המחליש את מערכת החיסון ומקשה על הגוף להדוף זיהומים ומחלות.

סוגי בדיקות איידס

ישנם מספר סוגים של בדיקות איידס זמינות. הסוג הנפוץ ביותר הוא בדיקת ELISA (בדיקת אימונוסורבנט מקושרת אנזים). בדיקה זו מחפשת נוגדנים ל-HIV בדם. סוגים נוספים של בדיקות כוללים את מבחן ה-Western blot, המשמש לאישוש בדיקת ELISA חיובית, ובדיקת PCR (תגובת שרשרת פולימראז), המחפשת את החומר הגנטי של הנגיף עצמו.

כמה זמן כדאי לחכות לפני בדיקת איידס?

משך הזמן שעליך להמתין לפני ביצוע בדיקת איידס תלוי בסוג הבדיקה שאתה עובר. לבדיקת ELISA, מומלץ להמתין לפחות שלושה חודשים לאחר כל חשיפה אפשרית ל-HIV לפני ביצוע הבדיקה. הסיבה לכך היא שיכולים לקחת עד שלושה חודשים עד שהגוף מייצר מספיק נוגדנים כדי שהבדיקה תזהה. לבדיקת Western blot, מומלץ להמתין לפחות שישה חודשים לאחר כל חשיפה פוטנציאלית ל-HIV לפני ביצוע הבדיקה. הסיבה לכך היא שבדיקת Western blot רגישה יותר מבדיקת ELISA ויכולה לזהות רמות נמוכות אף יותר של נוגדנים. בדיקת PCR היא הבדיקה הרגישה ביותר לגילוי HIV ויכולה לזהות את הנגיף כבר שבועיים לאחר החשיפה. עם זאת, לא מומלץ לבצע את בדיקת ה-PCR עד שישה חודשים לפחות לאחר כל חשיפה אפשרית ל-HIV. הסיבה לכך היא שבדיקת ה-PCR יכולה לזהות את הנגיף גם אם הגוף עדיין לא ייצר מספיק נוגדנים לבדיקת ELISA או Western blot.

השוואה מהירה

מִבְחָן זמן לחכות
אליסה 3 חודשים
כתם מערבי 6 חודשים
PCR 6 חודשים

מה לעשות אם נחשפת ל-HIV

אם אתה חושב שאולי נחשפת ל-HIV, חשוב להיבדק בהקדם האפשרי. אם קיימתם יחסי מין לא מוגנים או שיתפתם מחטים עם מישהו חיובי ל-HIV, עליכם להיבדק מיד. אם קיימתם יחסי מין לא מוגנים או שיתפתם מחטים עם מישהו חיובי ל-HIV, עליכם להיבדק גם לזיהומים אחרים המועברים במגע מיני (STIs) ). מחלות מין יכולות להגביר את הסיכון לחלות ב-HIV, לכן חשוב להיבדק עבורן בהקדם האפשרי.

סיכום

בדיקת איידס היא בדיקה רפואית המשמשת לאיתור נוכחות של נוגדנים לנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV). משך הזמן שעליך להמתין לפני ביצוע בדיקת איידס תלוי בסוג הבדיקה שאתה עובר. לבדיקת ELISA, מומלץ להמתין לפחות שלושה חודשים לאחר כל חשיפה אפשרית ל-HIV לפני ביצוע הבדיקה. לבדיקת Western blot, מומלץ להמתין לפחות שישה חודשים לאחר כל חשיפה אפשרית ל-HIV לפני ביצוע הבדיקה. בדיקת ה-PCR היא הבדיקה הרגישה ביותר לגילוי HIV ויכולה לזהות את הנגיף כבר שבועיים לאחר החשיפה, אך לא מומלץ לבצע את בדיקת ה-PCR עד שישה חודשים לפחות לאחר כל חשיפה אפשרית ל-HIV. אם אתה חושב שאולי נחשפת ל-HIV, חשוב להיבדק בהקדם האפשרי. אם קיימתם יחסי מין לא מוגנים או חלקתם מחטים עם מישהו חיובי ל-HIV, עליכם להיבדק מיד. חשוב גם להיבדק למחלות מין אחרות, מכיוון שהם יכולים להגביר את הסיכון לחלות ב-HIV.

צרו איתנו קשר

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן